Skip to main content

Tadeusz Rapczyński-Martin

Seria wywiadów z dedykacją dla Barbary Martin.

Reżyser: Damian Chlanda
Prowadzący: Ilona Waksmundzki
Operator kamery: John Pontarelli
Transkrypcja i oryginał na język angielski:
Grzegorz Bieniecki

Tadeusz Rapczyński-Martin

Weteran II wojny światowej i jeniec w Stalagu XIII D Nurnberg & Stalag XIIIC, Tadeusz Rapczyński-Martin był żołnierzem Armii Krajowej i Polskiego Podziemia, czynnym uczestnikiem Powstania Warszawskiego 1944 roku. Ocalały z Alei Szucha, Pawiaka, i KL Warschau – Gęsiówka.

Inspire others with this story.

Jego Historia Nigdy Nie Została Opowiedziana

Tadeusz Rapczyński-Martin jest laureatem Warszawskiego Krzyża Powstańczego, Złotej Odznaki Honorowej Fundacji Armii Krajowej, a także jednych z najwyższych odznaczeń rządu RP – Krzyża Kawalerskiego Orderu Zasługi i Krzyża z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości.

Żył Dla Innych

Przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1950 roku z gitarą i udowodnił, że pracą, poświęceniem i okazjonalnym wybuchem geniuszu można osiągnąć amerykański sen.

Pan Rapczyński-Martin był prezesem Parkway Metal Products, szanowanym przedsiębiorcą i dożywotnim członkiem Society of American Inventors.

Został również wyróżniony przez United States Holocaust Memorial Museum Wing of Memory Society. Uważał, że miarą jego osiągnięć jest to, w jakim stopniu wzbogaca się życie innych i przez całe życie pan Tadeusz wraz z żoną Barbarą był aktywnym członkiem społeczności polonijnej, wspierając sztukę, kulturę i polskie tradycje poprzez ich sponsoring. Muzeum Polskiego w Ameryce, Paderewski Symphony Orchestra i Polonia Ensemble.